DFS Vsacánek

Dětský folklórní soubor Vsacánek patří mezi nejstarší soubory v kraji.Již v roce 1951 byl při základní škole na Dolním náměstí ve Vsetíně založen valašský kroužek, v jehož vedení se střídali vedoucí z řad učitelů. Zakladatelkou byla paní učitelka Eliška Slámová, kterou ve vedení vystřídali pí uč. Zavřelová, pí uč. Sousedíková a další. Děti na harmoniku doprovázel Břetislav Rokyta. Děti vystupovaly zejména při prezentacích školy či výročních akcích Zbrojovky Vsetín.V roce 1959 převzal kroužek pod svůj patronát soubor Vsacan a dal mu i nové jméno – Vsacánek.

Ve zkušebně Divadla „Z“, které stálo na místě dnešní budovy restaurace Bečva, pěstovala v dětech lásku k lidové kultuře paní Alena Přetáková Skřivánková. Na zkouškách a vystoupeních doprovázela děti na harmoniku jedna ze zakladatelek otcovského souboru Vsacan „tetička“ Anna Trlicová. První ovoce za hranicemi města sklidili Vsacánci v roce 1960 ve Strážnici.

V roce 1971 se vedoucí na celých 25 let stala Miroslava Zapletalová. Dětský soubor za jejího vedení vychoval řadu tanečníků. Myšlenkově rozvrhla a dále rozpracovala většinu tanečních pásem Vsacánku, které pak do taneční choreografie převáděl její bratr Vladimír. Pod jejím vedením Vsacánek dosáhl značných úspěchů doma i v zahraničí. Taneční čísla a pásma z dílny sourozenců Pavelkových jsou hlavním pilířem repertoáru Vsacánku.

Dále pak štafetu vedoucích přebraly Darina Budíková (1997-1998) a Jana Koutná (1998-2008). Současnou vedoucí souboru je Ivana Kašparová.

Během svého působení představil soubor valašský folklór ve Francii, Německu, Holandsku, Itálii, Řecku, na Kypru, Bulharsku, Slovensku, Turecku a Polsku.